HAKKIMIZDA
Yarım asırlık mazisi olan Firmamız 1978 yılında aile büyüğümüz Kemal Düzenli tarafından kurulmuştur. İşimize duyduğumuz saygı, çalışmalarımızdaki titizlik ile müşterilerimize kaliteli ürün ve hizmeti bir arada sunmayı ilke ediniyoruz.
 
Kurulduğu yıllarda üretim yelpazesinde sadece pişmaniye olan Firmamız yükselen pazar payı ve müşteri taleplerine uygun olarak ürün çeşitliliğini arttırmıştır. Merkezi İstanbul'da olan şirketimizin 2014 yılında Kastamonu Seydiler OSB.’de 3000 m² kapalı, 5000 m² açık alana sahip Pişmaniye, Saray ve Çekme Helva üretilen modern tesisi faaliyete geçmiştir. Her geçen gün büyümeyi sürdürerek Kastamonu tesislerimize ek olarak 2020 yılında 1500 m² alana sahip Lokum ve diğer ürünlerimizin üretildiği üretim tesisimiz faaliyete alınmıştır.
 
Pişmaniyeden Lokuma, Saray Helvasından Çekme Helvaya, Baklavadan Çikolata Kaplamalı ürünlere kadar günlük 5 ton üretim kapasitesi olan tesislerimizde 3 gıda mühendisi ve deneyimli 100 kişilik personelimizle sizlere daha kaliteli ve lezzetli çeşitler sunmaya gayret ediyoruz.
 
Üretiminin % 60’nı 20’den fazla ülkeye ihraç eden Firmamız Helal Gıda Sertifikası başta olmak üzere ISO 9001 (Kalite Yönetim Sistemi) ve ISO 22000 (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi) belgelerine sahiptir.
 
Siz değerli müşterilerimize gösterdiğiniz yakın ilgi ve güveninizden ötürü teşekkür eder bugün ve gelecekte sizlere hep en iyisini sunmak için çalışıyor olmaktan mutluluk duyacağız.